
Оригиналният проект е на Кенго Кума
Малкото градче Кусацу се намира в префектура Гунма и е един от най-популярните традиционни японски термални курорти. Мястото на 170 км от Токио и на надморска височина от 1200 метра е известно именно с големия брой горещи извори онсен, като най-мощният е Юбатаке. А край него е построен мъничък хотел, проектиран от Кенго Кума. Той е от типа Риокан, но дизайнът му е в съвременен прочит от световноизвестния архитект.
Сградата традиционно не е голяма, а основният елемент, вплетен в нея, са вулканичните камъни. Формата на постройката изглежда нетрадиционно за Япония, но същевременно се вписва добре в средата. Обемът на 2-етажното здание наподобява камък и е в черен цвят, като прилича на триизмерен модел. Акцентът върху фасадата са малките вулканични камъни, всеки с различен цвят и форма.
Ролята им е да напомня за силата на вукланите, откъдето идва и горещата вода, както и към ефектите на парата, издигаща се от нея и в градския пейзаж. Затова на фона на Юбатаке хотелът изглежда почти мистично. А неговата леко жълтеникава вода е "хваната" чрез съоръжение от дървени шлюзове, през които преминава, охлаждайки се, и създавайки уникални отлагания.
Интериорът на хотела е минималистичен, но ефектен. На първия етаж има ресторант, решен в мек жълт тон, който вечер е подсилен от изкуственото осветление, за да е в унисон с цвета на водата от Юбатаке. А в единствената стая и банята, тип СПА, са използвани фрагменти също от вулканични камъни, както и традиционна хартия уаши.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.