Политолози: Всички заявиха готовност за кабинет, но никой не искаше да управлява

https://www.24plovdiv.bg/mnenia/article/13606141 Политолози: Всички заявиха готовност за кабинет, но никой не искаше да управлява Политолози: Всички заявиха готовност за кабинет, но никой не искаше да управлява www.24plovdiv.bg
Политическият анализатор доц. Татяна Буруджиева КАДРИ: БНТ
Политическият анализатор доц. Татяна Буруджиева КАДРИ: БНТ

Края на парламента и преди изборите на 2 април анализираха в предаването "Още от деня" по БНТ политолозите Татяна Буруджиева и Антоний Тодоров.

Според доц. Буруджиева механизмът на раздаването на мандатите включва отговорността на партиите да предложат правителство.

"Друг въпрос е дали парламентът ще ги гласува. Но истината беше, че всички партии са виновни, че още от съставянето на парламента беше ясно, че не е очевидно мнозинството, което можеше да се направи така леко. Битуваше мисълта, че важното е, че работи парламента", каза още тя. 

Антоний Тодоров обърна внимание на първия закон, приет в 48-ия парламент - промяната в Изборния кодекс. И обясни, че това е дало сигнал, че ще се ходи на нови избори. 

"Беше ясно, че много трудно може да се състави мнозинство. Абсолютно всички лидери заявиха готовност за съставяне на правителство, знаейки, че това почти е невъзможно да стане", допълни още той.

"Лично смятам, че партиите имат всички лостове да си вземат от системата това, което им се полага. Не може да им попречи президента", каза доц. Буруджиева за упреците между партиите и президента Румен Радев. 

"По-важното е друго - говорих с хора от финансовите среди и съм склонна да им вярвам, че държавата няма да рухне дори при най-лошите и малоумни правителство. Това е държава и нещата седят по друг начин. Става дума, че има ресурс и политиците и политическите партии би трябвало да желаят този ресурс. Защо не го искат? Защото се налага да управляват по начин, по който никога не са управлявали - заедно. И да изработят заедно приоритети", каза още тя. И обясни, че коалициите в политиката не са, за да може партиите да се обичат, а да вършат работа. 

Според Антоний Тодоров президентът Радев направил огромна услуга на партиите за това, че дал мандата на БСП.

"Имаше натиск и очакване да отиде в ДБ. Никой не зададе публично въпроса кой иска да управлява. ДБ най-много се страхуваха, че щяха да предложат правителство, ще бъде подкрепен от ГЕРБ и ДПС", обясни той.

                                                                                                                                                                                                                                                                              

Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.

Други от Анализи

Иван Костов Снимка: Архив

Иван Костов: Не се вижда сигурен изход и след тези избори

Дистанционна работа от вкъщи

Идва революция на младите - 4-дневна работна седмица или 100% работа от вкъщи

Белезници. Снимката има илюстративен характер ИЗТОЧНИК: Pixabay

Има ли наказание за престъпленията у нас? Гласувай в нашата анкета

Владимир Путин СНИМКА: Ройтерс

Изненада ли някого заканата на Путин да разположи ядрени оръжия в Беларус

Хора от град Кривой Рог в Украйна гледат поразените руски танкове, участвали в нападението на град Бахмут СНИМКА: Орлин Цанев

Коментар №1 на седмицата: Русия се предава. И пак по руски

Пари  СНИМКА: "24 ЧАСА"

Коментар №3 на седмицата: Вдигане на пенсии и заплати – как да се опази бюджетът

Последно от 24 здраве лого

Новини

Последно от мила бг лого

Последно от

Последно от

Още от Анализи

На новите избори за парламент на 2 април ще се гласува и с машини, и с хартиена бюлетина.

Скука и омерзение - затова все повече не могат да решат дали да гласуват

СНИМКА: Pixabay

ИПИ: Достигаме 60% от доходите и стандарта на живот на средностатистическия европеец

Бива ли го здравеопазването ни?

Какво ви вбесява в здравеопазването ни? Гласувайте в нашата анкета

Президентите на Китай и Русия - Си Дзинпин и Владимир Путин СНИМКА: РОЙТЕРС

Русия и Китай силно се сближиха срещу военните съюзи на Англия, САЩ и Австралия

СНИМКА: Pixabay

Поредната банкова криза? ЕЦБ е уверена във финансовата устойчивост на еврозоната

Реджеп Тайип Ердоган СНИМКА: Ройтерс

Ще успее ли опозицията в Турция да детронира Ердоган?

Последно от

Последно от

Най-важното