
Идеята на Делян Аспарухов идва като е бил още 17-годишен
Българинът Делян Аспарухов е на 28 г. и вече строи първата фабрика в Космоса. В нея ще се правят продукти с надпис "Произведено в Космоса".
Фабриката е планирана да започне работа от март догодина, разказа самият той пред БНТ. След това произведени в Космоса сателити ще летят на всеки шест месеца.
"Ако успеем да спечелим повече долари за инвестиции, ще почнем по-често да летим. Космическите маркери, които ще произвеждаме, са достатъчно големи, за да могат да летят дори всяка седмица до Космоса. Ще почваме от SpaceX-9 във Флорида и ще кацаме в Юта".
Предприемчивият Делян Аспарухов живее от 25 години в САЩ, а зад гърба си има вече няколко компании. Неговата "Варда спейс" стартира от преди по-малко от 2 години. Той вече има събрани инвестиции за около 55 милиона долара.
Идеята за космическите фабрики му идва като е бил още на 17 години.
Предприемачът е известно име в Силициевата долина, а от скоро и в Маями, където се премества.
За да реализира идеята с фабрика в Космоса, той напуска престижния Масачузетски университет. 2012-2013 година не е било подходящото време, за да започне бизнес. Много е скъпо да се отива в Космоса и да се връща от него, обясни Делян Аспарухов. Първо трябва инвеститор в тези работи, второ - човек, който ги е правил тези работи, да има опит в производството, трето - експерт SpaceX ми трябва, каза българинът.
По думите му две неща са важни.
"Да успеем да върнем изобщо нещо от Космоса. И още: ако успеем нещо да върнем от Космоса, значи сме успели", разкри целите си той.
Първите мисии ни струват горе-долу по 13 милиона долара на мисия. И ще можем да върнем сигурно около килограм материали. Във втората-третата мисия - ще върнем към 10 -20 кг, до четвъртата - сигурно 100 кг от тези материали. И гледаш кои от тези събрани материали струват повече от тия 13 милиона, които сме инвестирали. Когато летим по-често, те стават по-евтини.
Затова започваме с тези области, специализираните, които са най-скъпите. Впоследствие ще работим в повече и повече области от различни материали - или по-евтини, или подобряването на качеството е по-малко.
И след 10 г., смятано от днес, ще направим повече чипове, отколкото са направени в Тайван, каза българинът Делян Аспарухов.
Той иска да живее на интересно място в света, дори да е човек богат инвеститор, затова Маями се счита за успял град. В бъдеще може Варна и Бургас да станат такива успешни места, смята българинът.
Връща се почти всяка година в България. Миналата, през август, е предложил брак на приятелката си - в селото на баба му и дядо му, Кичница.
Малката стъпка на Делян може да се окаже голям скок за човечеството.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.