Не допуснаха филма "Майка" да представя България на оскарите

https://www.24plovdiv.bg/ojivlenie/article/12597642 Не допуснаха филма "Майка" да представя България на оскарите Не допуснаха филма "Майка" да представя България на оскарите www.24plovdiv.bg
Режисьорката на "Майка" Зорница София Попганчева
Режисьорката на "Майка" Зорница София Попганчева

Филмът "Майка" на Зорница София няма да представя България на оскарите. Българското предложение е отхвърлено от Американската киноакадемия за нарушаване на правилата. В лентата има около 3 минути повече английска реч, отколкото е допустимо за категорията "Международен филм". Според правилата най-малко 50% от репликите трябва да са на друг език. Новината съобщи режисьорката Зорница София: 

"Розовият облак с Оскарите и мечтите по тази тема приключиха за нас снощи. Стана с обаждане от най-деликатния директор на НФЦ, 5 минути след като е получил писмо от Академията до НФЦ, че нашият филм „Майка“ има към три-четири минути повече английска реч от допустимите 50% за „международен филм“ (international feature). Според тези сметки, не сме международен филм, въпреки международния ни екип, едни дефиниции, които се сменят няколко пъти в последните години. Приемем тази изненада, но бих искала:

Отново да благодаря за селекцията на многоуважаемата комисия, че ни избра за българско предложение за Оскарите 2023, интересувайки се от качествата филма;

Да припомня, че никъде на сайта на Академията не се обяснява „как точно“ се измерва тази реч, и след като им писахме най-учтиво да ни упътят – субтитри ли да броим или думи и букви на дадения език, те ни отговориха с „времетраене“ и двама души от екипа ми, с по два хронометъра измериха речта във филма с приблизително равен резултат, а именно – единият с 30 секунди а другия колега с 1:35 повече за „non-English speech” тоест български, суахили и масайско наречие. И предадохме „Майка“ по живо по здраво като „международен филм“ с международен и не-американски екип;

Да пожелая на следващия български филм, който покрива тези технически изисквания голям успех! Защото трябва да имаме български представители на всяко едно значимо филмово събитие и защото колкото повече български филми се гледат по света, по-леко е за идващите в бъдеще.

А филмът „Майка“ си е пак същият филм, направен с актьори, инвестирали се на 1000 процента и екип-нинджи от България, Хърватия и Германия в едни доста сложни условия. Не зависимо дали има три минути повече английски реч или 1 и половина минута повече български плюс суахили, за мен той говори на езика на сърцето. Това, че има английска реч е обусловено от автентичната история на героинята, която отива да работи с изоставени деца в Кения, където по една случайност никой не говори български. Филмът не е и американски, доколкото разбирам. Но според Академията не е и международен. Може да е извънземен.

Той говори на езика на сърцето главно заради Дария Симеонова, Леон Лучев, Перис Уамбуи, Стив Матиас, Дария Димитрова, Ламар Мунене и нашия прекрасен екип, на който безкрайно благодаря. Съжалявам, че Академията не са съгласни да се състезаваме с „международните филми“, и особено ми е тъжно, защото това е не поради творчески причини, а заради някакви цифри, които никой не знае как се получават и какво значат.

На мен лично ми се плаче, защото видях за втори път след „Мила от Марс“, който също беше българския избор за наградите на Академията, как у нас тази селекция значи много - за екипа и актьорите ми, за съседите ми в кооперацията дори, за хора по улиците, които ми пожелаваха успех в Щатите. Реално да се избере български представител от общо 8 български филма през тази година е несравнимо със селекция в А-категория фестивал, каквито имаме вече две за филма „Майка“, където се избират 12тина филма от няколко хиляди кандидатстващи филма от целия свят. Това е специфика ясна предимно в киносредите, където селекциите в конкурсните програми на А-фестивалите са професионално признание, за което сме благодарни.

Радвам се поне, че тази "изненада" дойде докато все още е възможно да се предаде друг български кандидат. Аз лично ще стискам палци на всеки български филм и на следващия ми колега.

А „Майка“ ще стартира на фестивала Златна Роза във Варна на 24ти септември, после е в Конкурсната Програма във Варшавския фестивал 20 октомври, после е в Котбус, Германия, после откриваме Киномания на 17 ноември в зала 1 на НДК, после е в Хага. А в кината в страната излизаме през януари. Въпросът, който задава филма е „Какво е майка да имаш?“ Заповядайте на кино!

Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.

Други от Възход и падение

Врабчетата започнаха да се завръщат.
СНИМКИ: PIXABAY И АРХИВ

Врабчетата: Ние пак сме тук и за нищо не съжаляваме

К-поп звездата Kai

К-поп звездата Kai направи кавър на песен на Дара (Видео)

Турци провалят “Сървайвър”

Турци провалят “Сървайвър”

Юлия Йорданова - Керана
СНИМКА: БОРИС УРУМОВ

Керана заминава за Тайланд, за да избяга от Германия

Мишел Йео едва не загива в екшън сцена с Джеки Чан

Мишел Йео едва не загива в екшън сцена с Джеки Чан

Габриела и синът  Робърт на слънце в градината
СНИМКА: ИНСТАГРАМ - https://www.instagram.com/m.a.m.c.h.e/

Дъщерята на Гълъб Донев – Габриела, учи младите майки как да хранят децата си евтино и био

Последно от 24 здраве лого

Новини

Последно от мила бг лого

Последно от

Последно от

Още от Възход и падение

Принц Валдемар (вляво) и племеникът му Георгиос, който според слуховете е и негов любовник.

Бисексуален принц отказва българския трон през 1886 г.

Брус Уилис Снимка: Instragram/bruce_willis_family

Брус Уилис навърши 68 години

Иво Нийм и Джим Харт

Варненският Radar festival beyond music гостува в София за първи път

Мишел Йео спечели Оскар за главна женска роля във "Всичко навсякъде и наведнъж" Кадър от филма

Мишел Йео от "Всичко навсякъде наведнъж" печели "Мис Малайзия" през 1983 г.

Били Айлиш СНИМКА: Инстаграм/billieeilish

Певицата Били Айлиш дебютира като актриса

Цветелина Стоянова (с черната коса) на премиерата на "Чалга"

Гимнастичката Цвети Стоянова сваля 16 кг заради ролята си във филма "Чалга"

Последно от

Последно от

Най-важното