
Големият археолог проф. Ана Радунчева е проучвала обекта, определяйки го като култов комплекс
Започна разследване на незаконните изкопи
Регионалният инспекторат за опазване на културното наследство в Пловдив е предприел проверка след сигнал за изкопи в Долнославската могила, които буквално са я унищожили. Тя е от VII - VI хил. преди Христа, но не успя да оцелее при дейностите на ВиК-Пловдив.
По време на протеста в неделя, когато жители на Долнослав, Червен и Горнослав затвориха пътя Кърджали-Асеновград заради концесията на кариера за мрамор, сред недоволните се появи и археологът Росица Миткова. Тя алармира за увреждането на могилата.
Сигнал за това е подаден от директора на музея доц. Костадин Кисьов. По думите му Долнославската могила е един от най-значимите археологически паметници от българската праистория. Тя е с диаметър при основата 150 метра и височина 5 м.
"Обектът е проучен от големия праисторик проф. Ана Радунчева от Археологическия институт при БАН и Бистра Колева от Археологическия музей в Пловдив. Разкопките им са от 1983 до 1991 г. Те определят обекта като „култов комплекс“. Проучени са основите на 35 сгради от късния халколит, а част от тях интерпретират като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети - над 4500, свързани с бита на обитателите и ритуалните практики през късния халколит. В основата на могилата има селище от ранния неолит (кр. на VII – нач. на VI хил. пр. Хр.), което до днес остава непроучено", се казва в становището на музея.
По данни от доклада на археолога Росица Миткова е констатирано нарушение в южната периферия на могилата. Във връзка с каптирането на извора в югоизточната част на могилата със земекопна техника е направен изкоп с ширина над 10 м и дълбочина над 2 м, при което са нарушени културните напластявания в южната периферия. В изкопа се наблюдават спорадични останки от стени на праисторически постройки (опалени мазилки), фрагменти от замазки на пещи и голямо количество керамични фрагменти от Късния халколит. Открити са и 5 фрагмента тънкостенна керамика с останки от бяла боя (Ранен неолит), както и цилиндрична керамична антропоморфна фигура (Късен халколит).
По данни от Община Асеновград изкопните работи са извършени във връзка с изпълнение на нов хоризонтален дренаж и довеждащ водопровод за допълнително водоснабдяване на с. Червен. Обектът е на ВиК-Пловдив.
Това обаче не е съгласувано с археолозите, нито е наблюдавано от тях.
В следващите дни Регионалният инспекторат за опазване на културното наследство ще продължи в детайли проверката по спазване на изискванията на Закона за културното наследство и ще предприеме административно-наказателно производство по случая спрямо установения извършител.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.